New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Trailing Arm with Stabilizer Bar |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
Brakes
| Front Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Rear Braking System | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | 29 x 9-14; Radial Tire |
| Rear Tire | 29 x 11-14; Radial Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 90 in (2,286 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 14 in (356 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,460 lbs (662 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, battery, security system, low fuel warning, cruise control, ABS, Gear/RPM display, miles to empty display |
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 Polaris Slingshot SL Manual use?
A 2026 Polaris Slingshot SL Manual uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have?
The 2026 Polaris Slingshot SL Manual has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have?
The 2026 Polaris Slingshot SL Manual has a Automatic transmission.
What engine does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have?
The 2026 Polaris Slingshot SL Manual is equipped with a 1997 CC engine.
What type of engine does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have?
The 2026 Polaris Slingshot SL Manual is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Backup camera?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Heated seats?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Android Auto?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Push start?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Navigation?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Leather seats?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Third row seats?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Tow package?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Head up display?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris Slingshot SL Manual have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris Slingshot SL Manual is not equipped with Cooled seats.

