
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm KYB telescopic fork |
| Rear Suspension | KYB Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Hydraulic.4-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic single disc. ABS. |
Tires
| Wheels | 10-spoke cast aluminum. Michelin Road 5 tyres. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.5" h |
| Seat Height | 31.7 in (805 mm) |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2024 POLARIS SLINGSHOT R use?
A 2024 POLARIS SLINGSHOT R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT R has a drivetrain.
What transmission does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT R has a Automatic transmission.
What engine does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT R is equipped with a 1997cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Automatic climate control?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Backup camera?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Heated seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Apple CarPlay?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Android Auto?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Bluetooth?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Keyless entry?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Push start?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Push start.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Navigation?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Navigation.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Leather seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Wireless phone charging?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Adaptive cruise control?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Wifi hotspot?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Third row seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Tow package?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Tow package.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Head up display?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Head up display.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT R have Cooled seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT R is not equipped with Cooled seats.

