
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #420 chain; 15T/50T |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Shocks | FOX 1.5 PODIUM QS3 |
| Rear Shocks | FOX 1.5 PODIUM QS3 |
| Front Travel | 10.7 in (272 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
| Front Wheel | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 90.9" l x 43.3" h |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Seat Height | 27.8 in |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 10.6 gal (40 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride; Convertible Fold Flat Rear Seat Storage with Integrated Tie Down Points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) Factory Equipped Cargo Liner |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR use?
A 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR uses Unknown.
What transmission does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR has a Automatic transmission.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Automatic climate control?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Backup camera?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Heated seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Apple CarPlay?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Android Auto?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Bluetooth?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Keyless entry?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Push start?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Push start.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Navigation?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Navigation.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Leather seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Wireless phone charging?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Adaptive cruise control?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Wifi hotspot?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Third row seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Tow package?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Tow package.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Head up display?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Head up display.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Cooled seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Cooled seats.

