
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 49 mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium standard height hand-adjustable. |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Slicer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-B18 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 26.3 in (668 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 794 lbs (360.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, battery, security system, low fuel warning, cruise control, ABS, Gear/RPM display, miles to empty display |
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
What type of fuel does a 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR use?
A 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR has a drivetrain.
What transmission does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR has a Automatic transmission.
What engine does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is equipped with a 1997cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Automatic climate control?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Backup camera?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Heated seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Apple CarPlay?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Android Auto?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Bluetooth?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Keyless entry?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Push start?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Push start.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Navigation?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Navigation.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Leather seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Wireless phone charging?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Adaptive cruise control?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Wifi hotspot?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Third row seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Tow package?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Tow package.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Head up display?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Head up display.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR have Cooled seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT SLR is not equipped with Cooled seats.

