New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 7.6 in (193 mm) |
| Rear Travel | 7.9 in (201 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Seat Height | 33.5 in (851 mm) |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,439 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.2 gal (15.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 390.2 lbs (177 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | Analogue/digital |
What type of fuel does a 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual use?
A 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have?
The 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have?
The 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual has a Automatic transmission.
What engine does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have?
The 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is equipped with a 1997 CC engine.
What type of engine does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have?
The 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Automatic climate control?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Backup camera?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Heated seats?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Apple CarPlay?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Android Auto?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Bluetooth?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Keyless entry?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Push start?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Push start.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Navigation?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Navigation.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Leather seats?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Wireless phone charging?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Adaptive cruise control?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Wifi hotspot?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Third row seats?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Tow package?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Tow package.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Head up display?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Head up display.
Does the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual have Cooled seats?
No, the 2026 POLARIS SLINGSHOT Manual is not equipped with Cooled seats.

