
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 132" l x 65.7" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 26.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility use?
A 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility uses Gasoline.
What drivetrain does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have?
The 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility has a drivetrain.
What type of engine does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have?
The 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Automatic climate control?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Automatic climate control.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Backup camera?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Backup camera.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Heated seats?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Heated seats.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Apple CarPlay?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Android Auto?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Android Auto.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Bluetooth?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Bluetooth.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Keyless entry?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Keyless entry.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Push start?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Push start.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Navigation?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Navigation.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Sunroof/moonroof?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Leather seats?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Leather seats.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Wireless phone charging?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Adaptive cruise control?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Wifi hotspot?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Third row seats?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Third row seats.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Tow package?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Tow package.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Head up display?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Head up display.
Does the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility have Cooled seats?
No, the 1994 POLARIS SPORTSMAN Utility is not equipped with Cooled seats.

