
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Bridgestone Battalax Hypersport S22 E tires |
| Front Tire | 120/70-ZX17 |
| Rear Tire | 180/55-ZX17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 49.8" h |
| Rake / Trail | 23.7° / 4" |
| Wheelbase | 54.9 in (1,394 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 24 months |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG use?
A 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG uses Gasoline.
What drivetrain does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG has a drivetrain.
What transmission does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG has a Manual transmission.
What engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is equipped with a 103 CI engine.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Automatic climate control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Backup camera?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Heated seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Apple CarPlay?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Android Auto?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Bluetooth?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Keyless entry?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Push start?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Push start.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Navigation?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Navigation.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Leather seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Wireless phone charging?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Adaptive cruise control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Wifi hotspot?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Third row seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Tow package?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Tow package.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Head up display?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Head up display.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG have Cooled seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE FLHTCUTG is not equipped with Cooled seats.

