New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 132" l x 65.7" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Warranty | 6 / Limited |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX use?
A 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a drivetrain.
What transmission does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a Manual transmission.
What engine does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 107 CI engine.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Automatic climate control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Backup camera?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Heated seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Apple CarPlay?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Android Auto?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Bluetooth?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Keyless entry?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Push start?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Push start.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Navigation?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Navigation.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Leather seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wireless phone charging?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Adaptive cruise control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wifi hotspot?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Third row seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Tow package?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Tow package.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Head up display?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Head up display.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Cooled seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Cooled seats.

