
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Seat Height | 31.9 in |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS use?
A 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS has a drivetrain.
What transmission does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS has a Manual transmission.
What engine does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is equipped with a 107 CI engine.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Automatic climate control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Backup camera?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Heated seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Apple CarPlay?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Android Auto?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Bluetooth?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Keyless entry?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Push start?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Push start.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Navigation?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Navigation.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Leather seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Wireless phone charging?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Adaptive cruise control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Wifi hotspot?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Third row seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Tow package?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Tow package.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Head up display?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Head up display.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Cooled seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Cooled seats.

