
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm KYB telescopic fork |
| Rear Suspension | KYB single shock |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 110/70-M17 |
| Rear Tire | 140/70-M17 |
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 82.3" l x 44.7" h |
| Seat Height | 30.7 in (780 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Instrumentation | Multifunction digital and analog instrumentation features: programmable shift light, digital speedometer, analog tachometer, dual tripmeters with miles-on-reserve function, odometer, water temp gauge and lights for neutral, high beam, low fuel and turn signals. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS use?
A 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS has a drivetrain.
What transmission does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS has a Manual transmission.
What engine does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is equipped with a 107 CI engine.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Automatic climate control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Backup camera?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Heated seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Apple CarPlay?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Android Auto?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Bluetooth?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Keyless entry?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Push start?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Push start.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Navigation?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Navigation.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Leather seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Wireless phone charging?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Adaptive cruise control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Wifi hotspot?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Third row seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Tow package?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Tow package.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Head up display?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Head up display.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Cooled seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Cooled seats.

