
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 8.7 in (221 mm) |
| Rear Travel | 8.7 in (221 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-12 |
| Rear Tire | 27/11-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 39.6" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Warranty | |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS use?
A 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS uses Unknown.
What drivetrain does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have?
The 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS has a drivetrain.
What transmission does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have?
The 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS has a Manual transmission.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Automatic climate control?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Backup camera?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Heated seats?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Apple CarPlay?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Android Auto?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Bluetooth?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Keyless entry?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Push start?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Push start.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Navigation?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Navigation.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Leather seats?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Wireless phone charging?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Adaptive cruise control?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Wifi hotspot?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Third row seats?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Tow package?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Tow package.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Head up display?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Head up display.
Does the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Cooled seats?
No, the 2018 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Cooled seats.

