
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 89.8" l x 57.7" h |
| Seat Height | 34.3 in |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD use?
A 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD uses Unknown.
What drivetrain does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have?
The 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD has a drivetrain.
What transmission does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have?
The 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD has a Manual transmission.
What engine does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have?
The 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is equipped with a 1900 CC engine.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Automatic climate control?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Backup camera?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Heated seats?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Apple CarPlay?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Android Auto?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Bluetooth?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Keyless entry?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Push start?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Push start.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Navigation?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Leather seats?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Wireless phone charging?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Wifi hotspot?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Third row seats?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Tow package?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Head up display?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD have Cooled seats?
No, the 2018 Yamaha STAR VENTURE XV1900 FD is not equipped with Cooled seats.

