
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 41.2" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX use?
A 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a drivetrain.
What transmission does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a Manual transmission.
What engine does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 107 CI engine.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Automatic climate control?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Backup camera?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Heated seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Apple CarPlay?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Android Auto?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Bluetooth?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Keyless entry?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Push start?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Push start.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Navigation?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Navigation.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Leather seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wireless phone charging?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Adaptive cruise control?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wifi hotspot?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Third row seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Tow package?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Tow package.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Head up display?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Head up display.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Cooled seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Cooled seats.

