
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 47.4" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE use?
A 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE uses Unknown.
What transmission does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have?
The 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE has a Manual transmission.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Automatic climate control?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Backup camera?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Heated seats?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Apple CarPlay?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Android Auto?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Bluetooth?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Keyless entry?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Push start?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Push start.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Navigation?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Navigation.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Leather seats?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Wireless phone charging?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Adaptive cruise control?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Wifi hotspot?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Third row seats?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Tow package?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Tow package.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Head up display?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Head up display.
Does the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE have Cooled seats?
No, the 2019 INDIAN Chieftain Dark Horse DARK HORSE is not equipped with Cooled seats.

