
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston fixed |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating |
Tires
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.4" w x 41.8" h |
| Rake / Trail | 29.9° / 2" |
| Wheelbase | 59.9 in (521 mm) |
| Seat Height | 26.8 in |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 0.7 gal (2.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 641.5 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | 2 halogen headlamps (55/60-W) |
| Instrumentation | Digital screen. Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock, ECO mode and Sport mode. |
What type of fuel does a 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS use?
A 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have?
The 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS has a drivetrain.
What transmission does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have?
The 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS has a Manual transmission.
What engine does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have?
The 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have?
The 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Automatic climate control?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Backup camera?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Heated seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Apple CarPlay?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Android Auto?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Bluetooth?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Keyless entry?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Push start?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Push start.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Navigation?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Navigation.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Leather seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Wireless phone charging?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Adaptive cruise control?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Wifi hotspot?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Third row seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Tow package?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Tow package.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Head up display?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Head up display.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS have Cooled seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL FLTRXS is not equipped with Cooled seats.

