
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Seat Height | 34.8 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
What type of fuel does a 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE use?
A 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have?
The 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE has a drivetrain.
What transmission does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have?
The 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE has a Manual transmission.
What engine does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have?
The 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is equipped with a 117CI engine.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Automatic climate control?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Backup camera?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Heated seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Apple CarPlay?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Android Auto?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Bluetooth?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Keyless entry?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Push start?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Push start.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Navigation?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Navigation.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Leather seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Wireless phone charging?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Adaptive cruise control?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Wifi hotspot?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Third row seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Tow package?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Tow package.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Head up display?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Head up display.
Does the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE have Cooled seats?
No, the 2020 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED CVO FLHTKSE is not equipped with Cooled seats.

