
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | De Dion Semi Independent |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 41.8" w x 42.6" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (425 mm) |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 36 / Limited |
What type of fuel does a 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS use?
A 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS uses Unknown.
What drivetrain does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS has a drivetrain.
What transmission does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS has a Manual transmission.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Automatic climate control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Backup camera?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Heated seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Apple CarPlay?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Android Auto?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Bluetooth?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Keyless entry?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Push start?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Push start.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Navigation?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Navigation.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Leather seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Wireless phone charging?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Adaptive cruise control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Wifi hotspot?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Third row seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Tow package?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Tow package.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Head up display?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Head up display.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS have Cooled seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL FLHXS is not equipped with Cooled seats.

