
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 74" w x 71.5" h |
| Seat Height | 25.9 in |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED use?
A 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED uses Unknown.
What drivetrain does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have?
The 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED has a drivetrain.
What transmission does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have?
The 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED has a Manual transmission.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Automatic climate control?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Backup camera?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Heated seats?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Apple CarPlay?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Android Auto?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Bluetooth?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Keyless entry?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Push start?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Push start.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Navigation?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Navigation.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Leather seats?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Wireless phone charging?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Adaptive cruise control?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Wifi hotspot?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Third row seats?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Tow package?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Tow package.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Head up display?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Head up display.
Does the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED have Cooled seats?
No, the 2021 INDIAN ROADMASTER LIMITED is not equipped with Cooled seats.

