
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 90/90-18 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
| Wheels | Cast aluminium |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34" w x 52.8" h |
| Seat Height | 27.2 in |
| Rake / Trail | 30° / 4" |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 408 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One Year. Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2021 YAMAHA YFZ 450R use?
A 2021 YAMAHA YFZ 450R uses Unknown.
What transmission does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have?
The 2021 YAMAHA YFZ 450R has a Manual transmission.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Automatic climate control?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Backup camera?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Heated seats?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Apple CarPlay?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Android Auto?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Bluetooth?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Keyless entry?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Push start?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Push start.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Navigation?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Navigation.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Leather seats?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Wireless phone charging?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Adaptive cruise control?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Wifi hotspot?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Third row seats?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Tow package?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Tow package.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Head up display?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Head up display.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Cooled seats?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Cooled seats.

