
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | 37mm hydraulic telescopic fork / 4.7 in. |
| Rear Suspension | Bottom-Link UNI-TRAK with 5-way adjustable preload / 5.1 in. |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 30.5 in |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,660.4 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 months |
What type of fuel does a 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX use?
A 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX uses Unknown.
What drivetrain does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX has a drivetrain.
What transmission does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX has a Manual transmission.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Automatic climate control?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Backup camera?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Heated seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Apple CarPlay?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Android Auto?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Bluetooth?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Keyless entry?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Push start?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Push start.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Navigation?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Navigation.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Leather seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Wireless phone charging?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Adaptive cruise control?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Wifi hotspot?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Third row seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Tow package?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Tow package.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Head up display?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Head up display.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX have Cooled seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE FLTRX is not equipped with Cooled seats.

