
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multiplate, assisted slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Showa 41mm SFF-BP USD forks, pre-load adjustable |
| Rear Suspension | Prolink mono with 5 stage pre-load adjuster. Steel hollow cross swingarm. |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (132 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. ABS. |
Tires
| Wheels | Black and Chrome, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 110/70-17 |
| Rear Tire | 150/50-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.9" w x 45.6" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 53.3 in (1,354 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 845 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system, 6-speed, low fuel warning, ABS |
| Instrumentation | 10% larger speedometer and tachometer with 68% wider numbers 28% larger fuel and volt gauges with 30% wider numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST use?
A 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST uses Unknown.
What drivetrain does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST has a drivetrain.
What transmission does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have?
The 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST has a Manual transmission.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Automatic climate control?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Backup camera?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Heated seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Apple CarPlay?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Android Auto?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Bluetooth?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Keyless entry?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Push start?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Push start.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Navigation?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Navigation.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Leather seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Wireless phone charging?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Adaptive cruise control?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Wifi hotspot?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Third row seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Tow package?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Tow package.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Head up display?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Head up display.
Does the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST have Cooled seats?
No, the 2022 HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE ST FLTRXST is not equipped with Cooled seats.

