
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | #520 O-ring-sealed chain; 15T/41T |
| Clutch | Wet, DDS multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 14:48 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent double-wishbone with Showa shocks |
| Rear Suspension | 3-link trailing arm with Showa shocks |
| Front Travel | 11.8 in (300 mm) |
| Rear Travel | 11.8 in (300 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Dual 250mm hydraulic discs |
| Rear Braking System | Dual 250mm hydraulic discs |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 28 x 9-15 |
| Rear Tire | 28 x 11-15 |
| Front Wheel | 1.60 x 21" |
| Rear Wheel | 2.15 x 18" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 123.7" l x 75.6" h |
| Wheelbase | 87.6 in (2,225 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
| Bed Box Dimensions | 33.3 x 48.7 x 12.3 in |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Fuel Capacity | 7.3 gal (27.63 L) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 420 lbs (925 kg) |
| Box Capacity | 500 lb (226.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 500 lb. (226.8 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 1,245 lbs (565 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 850 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | One Year: One Year Included |
| Lighting | LED Headlights |
| Instrumentation | 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Features | Gas Assist Dump Box, Single Latch Tailgate, Rear-mounted Fiberglass Insulated Exhaust System, Standard In-dash SAE Charge Port, 575 CCA Battery, 660W Charging System (Stator), 48.4 Gal. Onboard Storage with Enclosed Dash Bins and Integrated Cell-phone Holder, Sealed Suspension Bushings and Wheel Bearings, Full Coverage Steel Front Bumper with Integrated Winch and Plow Mounts, Full Coverage Skid Plate, Premium Body Panels, Premium Cut & Sew Seats, Polaris Pulse Electrical System (3 position), USB Charging Port, Front Stabilizer Bar, Rear Wheel Liners |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2024 POLARIS SLINGSHOT S use?
A 2024 POLARIS SLINGSHOT S uses Gasoline.
What transmission does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT S has a Manual transmission.
What engine does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT S is equipped with a 4 CYL engine.
What type of engine does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have?
The 2024 POLARIS SLINGSHOT S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Automatic climate control?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Backup camera?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Heated seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Apple CarPlay?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Android Auto?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Bluetooth?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Keyless entry?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Push start?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Push start.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Navigation?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Navigation.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Leather seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Wireless phone charging?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Adaptive cruise control?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Wifi hotspot?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Third row seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Tow package?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Tow package.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Head up display?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Head up display.
Does the 2024 POLARIS SLINGSHOT S have Cooled seats?
No, the 2024 POLARIS SLINGSHOT S is not equipped with Cooled seats.

