
Drivetrain
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission | Manual |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.4" w x 41.8" h |
| Seat Height | 21.6 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE use?
A 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE uses Unknown.
What drivetrain does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE has a drivetrain.
What transmission does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE has a Manual transmission.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Automatic climate control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Backup camera?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Heated seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Apple CarPlay?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Android Auto?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Bluetooth?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Keyless entry?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Push start?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Push start.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Navigation?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Navigation.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Leather seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Wireless phone charging?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Adaptive cruise control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Wifi hotspot?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Third row seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Tow package?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Tow package.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Head up display?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Head up display.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Cooled seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Cooled seats.

